Oni od nas odeszli - Szkoła Podstawowa nr 39 w Lublinie

20 marca 2024 r. w wieku 92 lat
na Wieczną Wartę odszedł

Dh hm. Alojzy Leszek Gzella

Członek Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
Członek Kręgu Instruktorów i Seniorów „Szaniec” Hufca Lublin,
Dziennikarz, rotarianin, b. wieloletni z-ca sekretarza „Kuriera Lubelskiego” i red. naczelny „Dziennika Wschodniego”.

Ur. 19.06.1932 r. w Pelplinie. W czasie wojny w 1944 r. w Warszawie - członek Harcerskiej Poczty Powstańczej, ps. Kos, w drużynie im. T. Kościuszki „Jurka Białego” (Jerzego Filińskiego) w hufcu Warszawa - Śródmieście - Południe przy ul. Wilczej 41

[Pod tym adresem mieściła się również od 6 września Główna Poczta Polowa, którą przeniesiono ze zniszczonego gmachu przy ul. Napoleona. Organizatorem Harcerskiej Poczty Polowej był hm. Kazimierz Grenda ps. Granica. Na terenie powstańczej Warszawy działały dwie instytucje pocztowe: Poczta Harcerska i Poczta Polowa AK, jednak tylko poczta harcerska wykazała ogromną sprawność i operatywność. Postanowiono przeto połączyć obie poczty w jeden organizm, który nazwano Pocztą Polową. Kierownikiem jej został hm. ppor. Przemysław Górecki ps. Kuropatwa - komendant Służby Pomocniczej AK, a następnie Leon Jankowski ps. Jurand. Wszystkimi oddziałami terenowymi poczty polowej kierowali instruktorzy harcerscy, a funkcje listonoszy spełniali Zawiszacy. Przy Wilczej 44 znajdowała się Główna Kwatera Szarych Szeregów. Drużyna J. Filińskiego liczyła ok. 60 chłopców z Ziem Zachodnich.]

Po wojnie - sekretarz Komendy Hufca w Lubawie (1947-1948); absolwent KUL - Wydz. Filologii Polskiej; kierownik Referatu Harcerskiej Służby Informacyjnej KH Lublin-Wschód (1957-1958); drużynowy DH im. Szarych Szeregów w SP 11 przy ul. Bronowickiej w Lublinie (1957-1959); instr. Sekcji Programowej Akcji Młodzieżowej Chorągwi Lubelskiej (1960); czł. Wydz. Propagandy Chor. Lub. (1972gt;); czł. Rady Instruktorskiego Kręgu Dziennikarskiego przy KCh Lub. (lt;1978gt;); czł. Wydz. Kultury i Propagandy Chor. Lub. (1978gt;); red. harcerskiego dodatku tygodniowego „Na tropie” (1957-1981) w „Kurierze Lubelskim”.

Był w gronie założycieli i pierwszych pracowników „ Kuriera Lubelskiego” powstałego w marcu 1957 roku. Od 13 grudnia 1981 r. do 1989 pozbawiony możliwości wykonywania zawodu. Nieprzerwanie w latach 1981-1992 prezes Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Lublinie, które działało także w stanie wojennym i po jego zawieszeniu, mimo formalnego zdelegalizowania. Członek lubelskiego Komitetu „Solidarności”. Redaktor „ Wiadomości Diecezjalnych”. Od lipca 1990 redaktor naczelny „Dziennika Lubelskiego”.

Autor trzech publikacji poświęconych obronie Lublina w 1939 r. (Oni bronili Lublina w 1939 r., Lublin 1989, Bronili Lublina. Wrzesień 1939, Lublin 1994, współautor W. Białasiewicz Bronili miasta i honoru, Lublin 2000, swoistej „trylogii” o dziejach 2 Frontowej Oficerskiej Szkoły Piechoty w Lublinie (Z Polską w sercu, Lublin 1996, Z Polską na ustach, Lublin 1999, Tylko Polska. Żołnierze Andersa pod wodzą Berlinga, Lublin 2010); monografii obejmującej historię teatru 1944-1974 pt. Jego siła nas urzekła… Szkice i wspomnienia z dziejów lubelskiego teatru, Lublin 1985. Wydał m.in. kilka pozycji historycznych odnoszących się do powstania styczniowego 1863 r. w Lublinie i działań konspiracyjnych oddziałów AK i BCh na Lubelszczyźnie m.in. Na ścieżkach bohaterów…, Lublin 2006 oraz prasoznawczych związanych z lubelskimi mediami. Opracował i wydał w swoim Wydawnictwie GAL zbiór wierszy lublinianki, harcerki z „pokolenia Kolumbów”, Grażyny Chrostowskiej, zamordowanej w 1942 r. wraz z siostrą Apolonią w niemieckim obozie koncentracyjnych Ravensbrück, pt. Jakby minęło już wszystko, Lublin 2002.

Odzn.m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi dla ZHP (1970).

Qouote icon
„…Słońce już zeszło z gór, zeszło z pól, zeszło z mórz. W cichym śnie spocznij już. Bóg jest tusz, Bóg jest tusz…”
hm. Stanisław Jan Dąbrowski,